Post thumbnail
KAS IR ROBEŽSTĀVOKĻA PERSONĪBAS TRAUCĒJUMI (RPT)?


Personīgā pieredze dzīvojot ar RPT katram būs individuāli atšķirīga, tomēr šī sadaļa aplūko biežāk sastopamās izjūtas, domas un uzvedību, kura, iespējams, Tev liksies pazīstama.

Ir arī pozitīvā puse; es arī patīkamās emocijas izjūtu daudz spēcīgāk kā citi, un mani draugi augstu vērtē manu sirsnību.



Izjūtas un uzvedība attiecībā  pret sevi

Kā Tu, iespējams, domā vai jūties:

Kā Tu, iespējams, rezultātā rīkojies:

  • vientuļi
  • pārņemts ar to, cik Tavas emocijas ir spēcīgas un cik bieži tās mainās
  • kaut kas nav ar [Mani] kārtībā, tā ir [Mana] vaina, ka ar [Mani] notiek sliktas lietas, jo [Es] esmu to pelnījis
  • [Es] nezinu, ko sagaidu no dzīves, vai, kas [Man] patik/nepatīk
  • [Es] esmu slikta persona/ [Es] vispār neesmu īsta persona
  • [Es] esmu kā bērns pieaugušo pasaulē
  • [Es] regulāri mainu darbus, vaļaspriekus, mērķus, studijas
  • [Es] sevi apzināti ievainoju, esmu mēģinājis izdarīt pašnāvību
  • [Es] ievērojami pārtērēju savu naudu vai pārēdos līdz brīdim, kad tas kļūst [Man] kaitīgi
  • [Es] pametu iesākto, pirms [Es] esmu ko sasniedzis, izvairos no aktivitātēm, kur [Man] kaut kas varētu neizdoties vai kuru rezultātā [Es] varētu būt vīlies sevī vai citos
  • [Es] cenšos visu laiku būt aizņemts, lai man nav jājūtas vientuļam


Man ir sajūta, ka man savas emocijas ir jāpatur “iekšā”, jo man ir teikts, ka es reaģēju pārāk saasināti [..] Tādējādi man rodas sajūta, ka es esmu iesprostota pati savā ķermenī, kliedzot, kamēr neviens mani nedzird.



Izjūtas un uzvedība attiecībā  pret citiem

Kā Tu, iespējams, domā vai jūties:

Kā Tu, iespējams, rezultātā rīkojies:

  • ja [Mani] draugi vai romantiskais partneris būs dusmīgs vai neapmierināts ar [Mani], viņi uz visiem laikiem [Mani] pametīs
  • neviens [Mani] nesaprot, es neesmu kā citi cilvēki un es nekad nespēšu citus saprast
  • daži cilvēki ir vienkārši perfekti un nekad nevarētu [Man] nodarīt neko sliktu vai sāpināt [Mani], tomēr ir citi cilvēki, kuri ir nežēlīgi un nekad nevarētu izdarīt [Man] neko labu vai laipnu, nepastāv vidussceļš (šī dažkārt tiek dēvēta par šķelto domāšanu, jeb melnbalto domāšanu)
  • [Es] ātri aizsvilstos, kad esmu uz kādu dusmīgs
  • [Man] ir grūti uzticēties citiem
  • [Es] vēlos tuvību un ciešas attiecības ar cilvēkiem, bet [Es] raizējos, ka viņi mani pametīs vai sāks ticēt tam, ka [Es] esmu slikts cilvēks, tapēc [Es] izvairos no cilvēkiem
  • [Es] pārtraucu attiecības ar draugiem vai romantiskiem partneriem, jo [Es] domāju, ka viņi mani tāpat pēc laika pametīs


Pārmērīga alkohola un citu vielu lietošana

Ja Tev ir RPT, iespējams, lai tiktu galā ar savām negatīvām emocijām, Tu biežāk kā citi cilvēki pārmērīgi lietosi alkoholu vai narkotiskās vielas. Lai saņemtu informāciju par palīdzības iespējām sk. “Noderīgi kontakti”

Kādas citas psihiskas saslimšanas var pastāvēt līdzās RPT?

RPT bieži sastopami līdzās ar citiem psihiskiem traucējumiem. Šie līdzās pastāvošie traucējumi var apgrūtināt RPT diagnosticēšanu un ārstēšanu,īpaši, ja citu psihisko saslimšanu simptomi pārklājas ar RPT simptomiem. Piemēram, persona ar RPT var piedzīvot arī simptomus, kas raksturīgi smagai depresijas epizodei, trauksmei, psihoaktīvo vielu atkarībām vai ēšanas traucējumiem. Saņemt vairākas diagnozes var būt labi, jo tas sniedz iespēju atrast Tev vispiemērotāko palīdzību un ārstēšanas metodi. Tomēr, ja Tev ir grūti atrast piemērotu ārstēšanas metodi un Tev ir sajūta, ka ne visas piemerotās diagnozes Tev palīdz (sk. “Vai mana diagnoze varētu būt kļūdaina?” )

Līdzās pastāvošo psihisko traucējumu dēļ, pagāja ilgs laiks, kamēr man tika piemērota RPT/ENPT diagnoze, bet pateicoties vairākiem faktoriem, es šobrīd savā dzīvē jūtos laimīga.



Saskaršanās ar stigmatizāciju

RPT ir sarežģīta diagnoze un ne visi to spēj pilnībā izprast, līdz ar to iespējams, Tu esi saskāries, ka dažiem cilvēkiem ir negatīvs skatījums vai aizspriedumi attiecībā uz RPT. Tas var būt ļoti nepatīkami un nomācoši, īpaši ja persona ar šādiem uzskatiem ir draugs, kolēģis, ģimenes loceklis vai veselības aprūpes speciālists.

Bet ir svarīgi atcerēties, ka Tu neesi viens, un Tev nav jāsamierinās ar cilvēkiem, kuri pret Tevi slikti izturas. Dažas iespējas par kurām padomāt:

  • Parādi cilvēkiem šo informāciju, lai palīdzētu viņiem labāk izprast Tavu diagnozi.
  • Iesaisties vairāk savā arstēšanas procesā, izsaki savu viedokli par to, kas Tevi apmierina un kas Tevi neapmierina
  • Uzzini savas likumiskās tiesības

Man visnepatīkamākā ir stigma par būšanu vardarbīgai un bīstamai. [Es esmu] mīloša un empātiska persona, kura darītu visu cilvēku labā, kurus [Es] mīlu.





VAI MAN IR SLIKTA PERSONĪBA?

KAS IZRAISA ROBEŽSTĀVOKĻA PERSONĪBAS TRAUCĒJUMUS (RPT)?

VAI MANA DIAGNOZE VARĒTU BŪT KĻUDAINA?

KĀ ES VARU SEV PRAKTISKI PALĪDZĒT TIKT GALĀ AR SPĒCĪGĀM EMOCIJĀM?

KĀDA VEIDA ĀRSTĒŠANA VAR PALĪDZĒT ROBEŽSTĀVOKĻA PERSONĪBAS TRAUCĒJUMIEM (RPT)?



References:

(1) National Institute for Health and Clinical Excellence. Borderline Personality Disorder:Treatment and Management.The National Clinical Guideline Number 78. London: Royal College of Psychiatrists; 2009, para 2.3.1.

(2) World Health Organisation. The ICD-10 Classification of Mental and Behavioural Disorders Clinical descriptions and diagnostic guidelines F60.3. http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2016/en#/F60.3

(3) NHS Choices. Borderline Personality Disorder. www.nhs.uk/conditions/ borderline-personality- disorder/Pages/Introduction.aspx (Accessed 30th May 2017)

(4) National Institute for Health and Clinical Excellence. Borderline Personality Disorder:Treatment and Management.The National Clinical Guideline Number 78. London: Royal College of Psychiatrists; 2009, para 4.3.3.

Categories:

Tags:

 Mental Talk 2020 © Visas tiesības aizsargātas

×

Sveiki!

Droši raksti nospiežot zemāk, ja vēlies pieteikties sarunai vai Tev ir kādi citi precizējoši jautājumi.

× PIESAKIES SARUNAI!